ZGODOVINA
TALUM preteklost. sedanjost. prihodnost.
TALUM ZGODOVINA
Talum ima bogato zgodovino; aluminiju smo predani že od leta 1954, ko so iz proizvodnje pritekli prvi kilogrami te lahke »kovine prihodnosti«. Znanja in izkušnje, ki so se nabrali v več kot šestdesetih letih, nam skupaj z uporabo najnovejših tehnologij pomagajo graditi našo prihodnost in nam omogočajo, da se suvereno postavljamo ob bok največjim konkurentom v aluminijski industriji.

ZGODOVINA
-
2017
Tudi leto 2017 smo končali z dobrimi poslovnimi rezultati. Z optimizacijo smo zmanjšali porabo električne energije v elektrolizi, začeli smo z aktivnostmi za vstop na trg drogov s specifičnimi lastnostmi, prodajo rondelic smo še povečali in dosegli polno zasedenost proizvodnih kapacitet. Uspešno smo vzpostavili visokotlačno litje in povečali prodajo ulitkov. Zagnali smo več projektov na področju energetske infrastrukture, kot je na primer posodabljanje sistema ogrevanja. Za optimizacijo obnove katodnega korita elektroliznih celic in za gravitacijsko kokilno litje aluminija z vakuumskim dozirnikom smo prejeli srebrni priznanji Štajerske gospodarske zbornice za inovacije, za dosežke na kadrovskem področju pa smo prejeli priznanje naj zaposlovalec Podravja 2016. Poleti smo prvič organizirali Talumov družinski dan za naše zaposlene in njihove družine.
-
2016
To leto smo bili znova poslovno uspešni, prav tako smo bili dejavni na področju zaposlovanja, saj se nam je pridružilo 120 novih sodelavcev. Proizvodnjo in prodajo drogov smo dvignili na skoraj maksimalno izkoriščenost proizvodnih zmogljivosti ter na trgu dodatno ponudili zlitine za avtomobilske dele. Povečali smo prodajo rondelic in ulitkov ter intenzivno vlagali v razvoj na področju ulitkov, orodjarstva in novih zlitin za rondelice za doze. Različne dejavnosti za zdravje zaposlenih, ki tečejo pod sloganom Zdravo Talum, so dopolnile 18 let. Začeli smo tudi s projektom Raketa v garaži, s katerim smo osnovnošolce in njihove starše informirali o poklicih, ki omogočajo zaposlitev v našem podjetju. Za inovativno LED-svetilko, ki smo jo zasnovali skupaj s podjetjem Vip Virant, smo prejeli zlato priznanje Štajerske gospodarske zbornice, za naš sistem e-poslovanja pa srebrno priznanje.
-
2015
Leta 2015 smo na novo zastavili strategijo družbe za obdobje od leta 2015 do leta 2018 s poudarkom na donosnosti z inovativnostjo. Začel je teči projekt vzpostavitve visokotlačnega kokilnega litja aluminija, marca smo zabeležili rekordno proizvodnjo in prodajo rondelic. Zaključili smo prvo fazo reorganizacije in uvedbe informacijskega sistema, maja pa se je sklenil tudi Talumov projekt Lahkotni svet. Štajerska gospodarska zbornica nam je za tehnološke izboljšave in inovacije podelila srebrno in zlato priznanje za najboljše inovacije Podravja. Leto smo po dolgem času zaključili s pozitivnim poslovnim rezultatom.
-
2014
Leta 2014 smo svoje znanje s področja izdelave tehnološke opreme, prenosa znanja, demontaže in generalne obnove ponudili podjetju Exal iz Švice. Kmalu smo k ponudbi dodali še izdelavo livnega stroja in ga postavili v kraju Puerto Madryn v Argentini. 21. novembra 2014 smo proslavili 60. obletnico svojega obstoja in realizirali projekt Lahkotni svet. Projekt je zajel 5.000 otrok iz vrtcev in šol iz okolja, ki mu pripadamo.
-
2013
Maja 2013 smo svečano odprli prenovljeno restavracijo Pan v Kidričevem, poslovati pa je začela tudi družba Kreativni aluminij d.o.o.
-
2012
Leta 2012 smo dokončali gradnjo prve sončne elektrarne z močjo 120 kW v federaciji Bosne in Hercegovine. Junija smo odprli razstavo »Uf, industrija!« kot del mrežnega razstavnega projekta Evropske prestolnice kulture Maribor 2012 oziroma partnerskega mesta Ptuj. Na razstavi smo prikazali bogato zgodovino tovarne.
-
2011
Aprila 2011 je mag. Danilo Toplek po 27 letih vodenja družbe to nalogo predal Marku Drobniču.
-
2010
V začetku leta 2010 smo ponovno začeli zaganjati izklopljene elektrolizne peči v hali C, pri Uradu RS za intelektualno lastnino pa smo zaščitili blagovno znamko Talum. Tega leta smo tudi zaključili reorganizacijo s preoblikovanjem enovite delniške družbe Talum v pogodbeni koncern povezanih družb. Bistveni element reorganizacije je bila leta 2012 zastavljena strategija prestrukturiranja z inovativnostjo, zapisali pa smo si tudi vrednote, po katerih naj bi zaposleni živeli in delali.
-
2009
Leta 2009 sta finančna in gospodarska kriza dosegli svoj vrhunec ter povzročili drastično poslabšanje razmer na svetovnem trgu aluminija. Na nastalo situacijo smo se odzvali s 60-odstotnim zmanjšanjem proizvodnje primarnega aluminija in prehodom na 36-urni delovni čas. To je bila doslej najhujša kriza v zgodovini Taluma. Tega leta je bil opravljen tudi tehnični pregled za prvo sončno elektrarno z močjo 1 MW, ki smo jo zgradili na nekdanjem odlagališču rdečega blata, in pridobljeno uporabno dovoljenje.
-
2007
Decembra 2007 smo zaprli elektrolizno halo B in tako naredili nov korak k varovanju okolja. Leta 2008 smo pridobili okoljevarstveno dovoljenje, ki ga je izdala Agencija Republike Slovenije za okolje.
-
2006
Leta 2006 smo v na novo ustanovljeni delovni enoti Ulitki na gravitacijskem livnem stroju ulili prvi ulitek.
-
2001 - 2004
Z gradnjo elektrolizne hale C smo zaključili drugo fazo modernizacije proizvodnje primarnega aluminija. Prva zemeljska dela so stekla leta 2001, obratovati pa je začela leta 2002. Leta 2003 smo zgradili sodobno livarno livarskih zlitin, v proizvodnjo pa smo vedno bolj začeli vključevati sekundarni aluminij. Do avgusta 2004 smo v elektrolizah C1 in C2 proizvedli 756.336 ton primarnega aluminija in skupaj s proizvodnjo v hali B proizvedli rekordno količino primarnega aluminija, 155.000 ton. V soglasju z arhitektom Danilom Fürstom smo prenovili upravno stavbo.
-
1998
Leta 1998 smo Talum vpisali v sodni register kot delniško družbo.
-
1996
Na tovarniški praznik leta 1996 smo podrli dotrajani dimnik, kar je vzbudilo veliko pozornosti. Tega leta smo začeli pridobivati certifikate, ki so dokazovali kakovost proizvodnje, odlike razvoja, uspešnost na svetovnih trgih in usmeritev v ekološko naravnane programe.
-
1991 - 1992
Na začetku devetdesetih let 20. stoletja so proizvodnjo zaznamovale velike in daljnosežne spremembe, med drugim tudi spremembe na področju varovanja okolja, zaradi česar smo leta 1991 ukinili elektrolizo A in proizvodnjo metalurške glinice. V javnosti je najbolj odmeval program za ozelenitev odlagališča rdečega blata. Leta 1992 smo na »haldi« simbolično posadili prvo drevo. Vtis o zaprašenih tovarniških dvoranah in velikanskih količinah škodljivih izpuhov smo hoteli zamenjati s podobo moderne, okolju prijazne proizvodnje plemenite, lesketajoče se in lahke kovine, nepogrešljive v sodobnem življenjskem utripu. Tovarno smo še istega leta preimenovali v Talum, imenu pa v sporočilu za javnost dodali še geslo »Lahkota prihodnosti«.
-
1988
Leta 1988 sta bila zgrajena prvi del elektrolizne hale C s tehnologijo na predpečeno anodo in tovarna anodnih blokov, leta 1989 pa je začela obratovati nova livarna s klasičnim livarskim programom. Z novo tehnologijo, tehnologijo predpečene anode, se je tovarna uvrstila med najsodobnejše proizvajalce aluminija.
-
1981
Leta 1981 je stekla proizvodnja ozkih in širokih aluminijastih trakov in žice, leta 1982 smo odprli obrat za proizvodnjo izparilnikov in rondelic, leto kasneje pa smo začeli mazut postopno nadomeščati z zemeljskim plinom.
-
1969
Leta 1969 smo kupili prvi računalnik IBM 1130, leta 1970 pa smo zagnali 12 poskusnih peči na predpečeno anodo in nabavili prvi kvantometer.
-
1955 - 1963
Redna proizvodnja glinice in aluminija je stekla leta 1955. Zmogljivost tovarne je bila 45.000 ton glinice in 15.000 ton aluminija na leto. Leta 1957 smo s francoskim podjetjem Pechiney sklenili pogodbo za povečanje zmogljivosti na 80.000 ton glinice na leto, hkrati pa smo začeli graditi tovarno anodne mase. Med letoma 1959 in 1963 smo popolnoma avtomatizirali proizvodnjo glinice, leta 1963 pa je bila končana tudi gradnja elektrolize B z zmogljivostjo 42.000 ton aluminija na leto. Tega leta je začel izhajati tudi interni časopis Aluminij.
-
1954
Novembra 1954 je iz elektrolizne peči pritekel prvi aluminij, 21. novembra 1954 pa smo slovesno odprli tovarno.
-
1948
Leta 1948 smo začeli graditi prvi objekt za elektrolizo, tako imenovano halo A, v kateri naj bi pridobili po 10.000 ton aluminija na leto. Leta 1953 je umrl Boris Kidrič, eden vodilnih slovenskih in jugoslovanskih politikov, in tovarna se je preimenovala v Tovarno glinice in aluminija Boris Kidrič, naselje Strnišče pa se odtlej imenuje Kidričevo.
-
1947
20. januarja 1947 je zvezno ministrstvo za gospodarstvo z odlokom ustanovilo Tovarno glinice in aluminija Strnišče in ji dodelilo status državnega podjetja zveznega pomena. Maja istega leta je sledila še uredba o gradnji tovarne. V Strnišču je bil nameščen tudi vodilni projektant, arhitekt Danilo Fürst. Na severni strani industrijskega kompleksa, sredi borovega gozda, je začrtal gradnjo vzorčnega socialističnega naselja z vso infrastrukturo, vendar je bil v naslednjih letih realiziran le manjši del.
-
1944
Po končani vojni so na Ministrstvu za industrijo in rudarstvo v Ljubljani tehtali možnosti za nadaljevanje gradnje. Leta 1946 sta iz Nemčije pripotovala glavna konstruktorja tovarne, dr. Wilhelm Fulda in inž. Gustav Vogel. S sabo sta prinesla tudi načrte.
-
1942
Zgodba o aluminiju sega že v leto 1942, ko je nemški trust Vereinigte Aluminium Werke začel v Strnišču graditi tovarno glinice. Ravninsko območje Dravskega polja, kjer so bile med prvo svetovno vojno bolnišnice in taborišča, je bilo zelo primerno za gradnjo večjega industrijskega kompleksa, saj je bilo delno že komunalno opremljeno, v bližini pa je tekla železniška proga. Predvidevali so proizvodni proces v stolpih, kombiniran s Sinterjevim postopkom. Do leta 1945 je bilo zaključenih okrog 70 odstotkov gradbenih del.